17 grudnia 2013

'Toruń i jego historia'

     Wystarczy na chwilę obecną tych zagranicznych podróży. Przeniesiemy się teraz do Polski, bo w naszym kraju też jest co oglądać. Mnóstwo pięknych miast i miejsc wartych zwiedzenia i polecenia. Zaczniemy od miasta Toruń. Każdy na pewno to miasto kojarzy z piernikami, lecz zagłębimy się w to miasto bardziej, poznamy co tam tak naprawdę się znajduje.

     Miasto na prawach powiatu w województwie kujawsko-pomorskim. Prawobrzeżna część miasta leży na Pomorzu a lewobrzeżna część położona jest na Kujawach. Toruń położony jest nad Wisłą i Drwęcą w Kotlinie Toruńskiej, stanowiącej część Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. Jest jednym z najstarszych miast polskich. Miasto posiadało prawo czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla. Od 1992 Toruń jest siedzibą kurii diecezji toruńskiej. W 1997 toruński zespół staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a od 2004 jest ogólnopolską siedzibą Ligi Polskich Miast UNESCO. Toruńska starówka w 2007 roku w plebiscycie Rzeczpospolitej została uznana za jeden z siedmiu cudów Polski. Toruński Rynek i Ratusz Staromiejski zajęły trzecie miejsce w plebiscycie czytelników polskiej edycji National Geographic Polska na 30 najpiękniejszych miejsc na świecie.


     Toruń położony jest w zalesionej Kotlinie Toruńskiej, po obu stronach rzeki Wisły, otoczony prawie ze wszystkich stron lasami. Dalej od niecki rzeki teren wznosi się 50-60 m n.p.m., często stromo, staje się pagórkowaty, tworząc malownicze trasy. Teren wokół Torunia określany jest jako pagórkowaty.
Największą rzeką dzielącą miasto na dwie części jest Wisła, dzięki której starówka zyskuje malownicze położenie. Drugą co do wielkości jest Drwęca, a trzecią Struga Toruńska, w części swojego biegu przepływa pod zespołem staromiejskim, gdzie jej fragmenty są wyeksponowane w budynkach i chodnikach. Największym zbiornikiem wodnym w Toruniu jest staw Nagus na Rudaku, później Kaszownik obok starówki i kilka mniejszych. Jak już wcześniej wspomniałem Toruń prawie ze wszystkich stron otoczony jest przez obszary leśne, stanowiące tereny rekreacyjne – Barbarka, Las Bielawski, Bielański, Łysomicki, Papowski, Lasy Ciechocińskie, Puszcza Bydgoska, oraz trzy rezerwaty, rezerwat leśny Las Piwnicki – najdłuższy rezerwat ichtiologiczny w Polsce, rezerwat na rzece Drwęcy z ginącym minogiem rzecznym oraz unikatowo położony w centrum miasta rezerwat leśny Kępa Bazarowa – na wiślanej wyspie, naprzeciwko toruńskiej starówki.
     W Toruniu znajduje się duża liczba terenów zielonych, a miasto zalicza się do jednego z najbardziej zielonych w Polsce, około 30% powierzchni. Łączna powierzchnia lasów to 2755 ha. Główne parki skupione są w centrum na tzw. Plantach wokół starówki, gdzie po likwidacji średniowiecznych umocnień w XIX wieku wygospodarowano strefę zieleni wokół Starego Miasta, znacznie poszerzoną po rozebraniu nowożytnych i XIX-wiecznych fortyfikacji bastionowych w latach 20. XX w.

13 grudnia 2013

Trattoria Da Tadeusz, Bielsko-Biała - Kuchenne Rewolucje Magdy Gessler


     Jakiś czas temu w programie Magdy Gessler ‘Kuchenne Rewolucje’ mieliśmy okazję obejrzeć przemianę restauracji Kuźni Smaków w Trattorie Da Tadeusz w Bielsku-Białej. Sporo czasu już minęło od rewolucji i postanowiliśmy sprawdzić jak restauracja rodzi sobie na chwilę obecną.
W restauracji można spotkać dania z kuchni Włoskiej jak i Polskiej. Restauracja mieści się w Bielsku-Białej przy ulicy Szarotki 9. Bardzo łatwo można tam trafić, lokal znajduje się zaraz przy główniejszej ulicy. Postanowiliśmy spróbować jak zawsze dania z menu Magdy Gessler. Jak to wszystko wyglądało i smakowało będziecie mogli za chwilę poczytać.
     Po przybyciu powitało nas ciepłe, przytulne i bardzo kolorowe miejsce. Wnętrze bardzo przyjemne dla oka. Zasiedliśmy do stolika i przywitał nas bardzo miły Pan podając menu. Przejrzeliśmy dokładnie, co lokal serwuje, jednak mieliśmy już upatrzone wcześniej dania, które chcieliśmy spróbować. Tak, więc zabraliśmy się do zamawiania. Miły Pan przyjął zamówienie i rozpoczęło się oczekiwanie na potrawy. 

     Na powitanie otrzymaliśmy taką oto przekąskę. Smakowała bardzo dobrze.


     Chwilę po przekąsce przyszedł czas na pierwsze danie, czyli ‘zupa serowa z grzanką’ w tym miejscu należy pochwalić to danie, naprawdę pyszna zupa, delikatna w smaku. Obawialiśmy się, że zupa serowa może być mdła, jednak taka nie była, dobrze przyprawiona i naprawdę pyszna. Wszyscy byliśmy w tym temacie zgodni. Bardzo syta, samą zupą można było już się najeść. Ślinka cieknie na samą myśl :)


     Kolejne danie to ‘kluski śląskie z Pesto’ Szczerze nie przepadam za kluskami śląskimi, zamówiła je nasza koleżanka i bardzo sobie chwaliła. Jednak musiałem spróbować, choć niewielki kawałek i przyznam, że były bardzo smaczne, Pesto również bardzo dobre.


     I nadszedł czas na danie, na które najbardziej czekałem ‘pstrąg z pieca w pikantnym sosie duszony w warzywach’ Danie na talerzu prezentowało się bardzo smacznie. Pstrąg wyglądał na bardzo dobrze wypieczonego. Smaczny wygląd zachęcał tylko do jedzenia. Faktycznie, ryba bardzo dobrze wysmażona, mięciutka w środku wręcz rozpływała się w ustach z lekko pikantnym posmakiem. Często zdarzają się ryby wysuszone bądź przesmażone na papkę, ale tej rybie tego nie można było zarzucić. Według mnie idealnie przygotowana. Warzywa również bardzo dobrze uduszone, mięciutkie również rozpływające się w ustach i oczywiście bardzo smaczne.


     Kolejny naprawdę dobry lokal, można smacznie i świeżo zjeść. Zachęcam do odwiedzania i skosztowania tych smakołyków. Za jakiś czas na pewno wybierzemy się ponownie i sprawdzimy czy nadal jest tak dobrze J.
Może ktoś z Was już odwiedził ten lokal i chciałby się podzielić wrażeniami? Zapraszam :)


03 grudnia 2013

'Londyn na Weekend'

Przewoźnik WizzAir udostępnił super promocję. Mieszkańcy Warszawy (i nie tylko) mogą polecieć na weekend do Londynu już za 88zł w dwie strony. Wylot z Warszawy 24 styczna (piątek) nowego roku a powrót w poniedziałek 27 stycznia. Warunkiem promocyjnej ceny jest członkostwo w Wizz Discount Club bądź posiadanie karty kredytowej City Bank WizzAir. Możemy ze sobą zabrać bagaż podręczny o wymiarach 42x32x25cm, ten bagaż jest bezpłatny. Chętni muszą się szybko decydować, bilety na pewno się szybko skończą. Niedługo na blogu napiszemy coś na temat Londynu. Z podobnej promocji korzystaliśmy na przelot. 

Przykład rezerwacji:

02 grudnia 2013

'Coś o Watykanie. Coś o Rzymie'

     Kolejnym naszym ‘rzymskim’ postem będzie coś na temat Watykanu oraz Zamku św. Anioła. Zaczniemy od Watykanu.

     Watykan, Państwo Watykańskie. Każdy chyba wie, że Watykan to siedziba najwyższych władz Kościoła Katolickiego, gdzie rezyduje papież. Obywatele Watykanu to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice i Gwardia Szwajcarska. Oprócz tego do pracy przychodzi około 3000 osób mieszkających poza murami Watykanu. Obywatelstwo watykańskie jest wyłącznie czasowe. Kardynałowie otrzymują je na czas pobytu w Rzymie.


Nazwa Watykan pochodzi od łacińskiego vaticinus, vaticina, vaticinum oznaczającego proroczy, przepowiadający przyszłość, wieszczy, wróżebny. Nazwa państwa pochodzi od wzgórza na prawym brzegu Tybru, w zachodniej części Rzymu, gdzie była etruska osada zwana Vatica albo Vaticum. Nazwą Watykan określano płaski obszar między Tybrem oraz wzgórzami Janiculum i Monte Mario. Nazwę Państwo Watykańskie wymyślił Benito Mussolini, strona kościelna proponowała nazwę Roma Vaticana (Rzym Watykański) podczas negocjacji traktatu laterańskiego w 1929 roku.


Historia Wzgórza Watykańskiego sięga IV wieku, kiedy cesarz rzymski przekazał biskupom Rzymu jeden z pałaców. Państwo Kościelne, władne przez papieży, powstało później. Jego początek związany był z tzw. Donacją Konstantyna, który miał darować papieżom Rzym wraz z okolicami. Początkowo siedzibą papieży nie był sam Watykan, lecz Lateran. Watykan był miejscem pielgrzymek do grobu św. Piotra. W pobliżu już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa zbudowano klasztory, przytułki i schroniska. Powstały też liczne kramy kupieckie obsługujące podróżujących. Pierwsze umocnienia obejmujące bazylikę św. Piotra i Mauzoleum Hadriana zostały zbudowane podczas pontyfikatu papieża Leona IV pod koniec IX wieku. Watykan stał się miejscem, gdzie papież mógł się schronić przed najeźdźcami. Przeniesienia siedziby papieskiej do Watykanu dokonał Grzegorz XI 17 stycznia 1377 roku po powrocie z Awinionu, kiedy zastał Pałac Laterański w ruinie. W połowie XV wieku papież Mikołaj V powiększył i upiększył budowle watykańskie, założył również Bibliotekę Watykańską. Jego następcy kontynuowali rozbudowę Watykanu. Sykstus IV wzniósł Kaplicę Sykstyńską (1474-1483), Aleksander VI wybudował wieżę nad kaplicą, Juliusz II natomiast zatrudnił Bramantego do zbudowania nowej Bazyliki św. Piotra. Państwo to utrzymało się do 1870, kiedy to armia króla Włoch Wiktora Emanuela II włączyła je do nowo powstającego Królestwa Włoch. Papież nie pogodził się z podbojem Państwa Kościelnego i ogłosił się więźniem Watykanu. Dopiero w 1929 faszystowski rząd włoski Benito Mussoliniego i Stolica Apostolska podpisali tzw. Traktaty laterańskie, kończące spór i gwarantuje istnienie państwa Watykańskiego w obrębie pałacu i ogrodów watykańskich.