30 listopada 2015

'Teatr Hellenistyczny w Bodrum'

Będąc w Bodrum warto zajrzeć na zbocze wzgórza Göktepe, znajduje się tam antyczny teatr, który przypomina o świetności antycznego Bodrum. Zbudowany został w okresie hellenistycznym a jego historia sięga IV wieku p.n.e. Posiada cechy charakterystyczne dla teatru z okresu klasycznego. Na terenie Azji Mniejszej nie ma teatru o podobnej charakterystyce, dlatego teatr w Bodrum jest budowlą unikalną na skalę Turcji.


Widownia teatru została osadzona w skale i podzielona jest przez diazomę (okrężne przejście) na dwie części. Dolna część widowni liczy 29 rzędów a górna ma obecnie 16 widocznych rzędów. Obecnie jego pojemność wynosi ok. 4 tysiące osób, szacuje się, że w czasach antycznych teatr mógł pomieścić do 10 tysięcy osób.


Budynek skene (budynek usytuowany naprzeciw widowni) niestety nie zachował się w całości do naszych czasów, większa część tej struktury jest rozsypana przed teatrem.


Teren, na którym znajduje się antyczny teatr został przejęty przez tureckie Ministerstwo Kultury w 1974 roku. W tamtym okresie widocznych było kilka siedzisk a cała reszta znajdowała się pod warstwą ziemi i była zarośnięta przez krzewy i drzewa. W tym samym roku przeprowadzona pierwsze prace wykopaliskowe.

W 1976 roku rozpoczęto pierwsze prace renowacyjne. Skupiono się wówczas na widowni oraz wschodnim i zachodnim parodosie (przejście dla chóru). Brakujące siedziska zostały zastąpione plombami z betonu. W 1985 roku z powodu braku środków finansowych prace zostały przerwane. W 2000 roku teatr został włączony d projektu obejmującego renowację najciekawszych zabytków w Bodrum. Przygotowano szkice oraz główne wytyczne, według których w 2002 roku przeprowadzono remont całej struktury. Całość została za sponsorowana przez koncerny Turkcell i Ericsson.

Obecnie teatr w sezonie letni, jest miejscem, w którym organizowane są koncerty i przedstawienia.

Będąc na zboczu wzgórza, zwiedzając teatr naszym oczom ukaże się piękny widok na port oraz Zamek Świętego Piotra, który oddalony jest zaledwie o 1,5 km.


Zwiedzając teatr musimy pamiętać, aby mieć ze sobą okrycie głowy oraz butelkę wody, panujące tam wysokie temperatury mogą dać popalić. Zwiedzanie odbędzie się w pełnym słońcu, więc należy się odpowiednio zabezpieczyć :)

14 komentarzy:

 1. Miejsce godne uwagi, cieszy mnie to, ze sie z niego korzysta i wspolczesnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozytywnie zaskoczyło mnie to, że miejsce można zwiedzić bezpłatnie. Nie raz się spotkałem z pobieraniem opłat w takim miejscu. Nie licząc oczywiście pokazów czy wszelakich koncertów :)

   Usuń
 2. Bodrum znam tylko z fotek, ale bardzo mi się podoba. Ja właściwie w Turcji to byłam tylko w Stambule, trochę nas Ci ludzie zniechęcają. No, a teraz to już zupełnie kierunek nie na wakacje:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja osobiście uważam turków za bardzo pozytywnych ludzi. Byłem w Turcji trzy razy, za każdym razem w innym miejscu i wszędzie byli pozytywnie nastawieni. Nie spotkałem się z jakąkolwiek niechęcią :)
   Kierunek nie na wakacje? Media dużo spraw wyolbrzymiają i to do przesady. Byłem ostatnio w Brukseli jak został ogłoszony najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego i nasze cudowne media przedstawiały to zupełnie inaczej niż w rzeczywistości. Życie toczyło się normalnie, jedynie można było zauważyć większą liczbę służb porządkowych. Także nie polecam w 100% wierzyć naszym mediom a zasięgnąć informacji zupełnie w innym miejscu :)

   Usuń
  2. Może masz i rację, ale wolę jednak tak całkiem na spokojnie wypoczywać:) Chociaż ostatnio byliśmy w Rzymie i też było ok:)

   Usuń
 3. W marcu miałam u siebie na blogu miesiąc o Turcji i też było o Bodrum, to urocze miasteczko, pełne atrakcji! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Po prostu kocham takie miejsca :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Bezpłatne ogłoszenia drobne z Radomia i katalog firm
  Ogłoszenia Radom

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam takie miejsca :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniały, starożytny obiekt. Warto się tam wybrać i pozwiedzać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Niesamowite miejsce. Z pewnością w realu wygląda jeszcze ciekawiej :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jednym zdaniem - relikt przeszłośći, który wypadałoby odwiedzić i zobaczyć na własne oczy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Byłem tam na wycieczce. Wspaniały relikt przeszłości. Polecam się tam wybrać

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...