28 sierpnia 2014

'Pyza Śląska - Dąbrowa Górnicza'

     Jakiś czas temu mieliśmy okazję spotkać Magdę Gessler podczas nagrywania odcinka do nowego sezonu Kuchennych Rewolucji w Dąbrowie Górniczej, oczywiście udało się nam ją zobaczyć w ‘akcji’, całe to kręcenie. Od razu postanowiliśmy, że po zakończeniu rewolucji udamy się na obiad.

     Karczma Śląska, taką nazwę lokal nosił przed rewolucją, a obecnie - Pyza Śląska.    
Wystrój lokalu jest bardzo przyjemny, swoim wyglądem przypomina właśnie karczmę. Ceglane ściany, fioletowe stoły i krzesła oraz białe dodatki, wszystko komponuje się pozytywnie. Na wejściu ujrzymy niewielką salę wraz z barem, jednak lokal posiada jeszcze jedno piętro poniżej, gdzie znajduje się większa sala. Przed budynkiem spotkamy niewielkie oczko wodne oraz miejsca z parasolami, także jest gdzie usiąść.


20 sierpnia 2014

'Pomnik poświęcony żołnierzom Armii Czerwonej'

     Pomnik poświęcony żołnierzom Armii Czerwonej znajduje się w Dąbrowie Górniczej, jest to jeden z kilku mieszczących się w tym mieście. Wzniesiony został w 1945 roku, upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej, poległych w walkach z Niemcami w styczniu 1945 roku.
     W styczniu 1945 roku front Armii Radzieckiej zbliżał się do Zagłębia Dąbrowskiego. Drogą ze Sławkowa do Dąbrowy Górniczej wycofywały się kolumny wojsk niemieckich. 59 Armia dowodzona przez Iwana Korownikowa, otrzymała rozkaz natarcia w kierunku Bukowno-Starczynów, Katowice, Gliwice. Najbliższym celem było opanowanie Będzina, Sosnowca i Hołdunowa. Rozkaz dowódcy nakazywał przerwać obronę niemiecką na linii Przemszy natarciem 43 i 115 Korpusu Armijnego, wspartym siłami 4 Korpusu Pancernego Gwardii.
     Zadanie bojowe otrzymali:
- 43 Korpus Armijny, dowodzony przez generała majora A. Andrejewa, który miał nacierać w kierunku Sławkowa i Sosnowca, przerwać obronę niemiecką na Białej Przemszy, opanować Strzemieszyce, Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec i Będzin.
- 115 Korpus Armijny, dowodzony przez generała majora S. Kozaczoka, który miał uderzyć w kierunku Jaworzna, przerwać obronę Czarnej Przemszy i opanować Katowice.
- 4 Korpus Pancerny, dowodzony przez generała lejtnanta P. Połubojarowa, który miał uderzyć z kierunku Jaworzna, sforsować Czarną Przemszę i opanować Katowice.

17 sierpnia 2014

'Sosnowiec Jęzor - opuszczony budynek Dworca PKP'

   Kolejny dzień, kolejna wyprawa i kolejne opuszczone miejsce. Tym razem odwiedziliśmy opuszczony budynek Dworca PKP - Sosnowiec-Jęzor.

     Wybraliśmy się tam w trójkę, z dojazdem nie było większego problemu, jednak okolica, w jakiej znajduje się budynek dworca sama w sobie może przerażać. Zajechaliśmy samochodem od ulicy plażowej, czyli z tyłu. Zostawiliśmy samochód koło jakiegoś zakładu i ruszamy. Z ulicy pocztowej trzeba było wspiąć się na górkę, problemu nie było, znajdowały się tam schody. Weszliśmy po schodach i od razu ukazał się nasz cel. Trzeba było pokonać jeszcze tory kolejowe i już jesteśmy na miejscu.


     Budynek swoim wyglądem trochę przypomina duży dom, a przynajmniej z tyłu. 





     Na wprost znajdowało się wejście do budynku, można było bezproblemowo wejść, drzwi były otwarte.

12 sierpnia 2014

'Opuszczona jednostka wojskowa - Dąbrowa Górnicza'

     W ramach poszukiwania przeróżnych przygód ostatnio odwiedziliśmy kilka opuszczonych miejsc, budynków w kilku miejscowościach. Trzeba przyznać, że takie ‘wycieczki’ potrafią przyprawić o spory wzrost adrenaliny jak i stres. Jednak, czego się nie robi dla wszelakiej przygody J

     Pozostałość po jednostce wojskowej w Dąbrowie Górniczej - o tym właśnie będzie mowa.
     Na dzień dzisiejszy budynek to istna, przerażająca ruina. Z każdej strony można zauważyć jak z biegiem czasu mury budynku samoistnie się rozpadają, niewykluczone również, że ktoś im w tym pomaga. Teren w okół nie jest zagrodzony, więc dostęp do wnętrza jest bardzo prosty. Z każdej strony można wejść przez drzwi a raczej ich brak, bądź przez miejsca na okna.
     Wewnątrz budynku nie zachowały się żadne wspomnienia, meble bądź cokolwiek, co by świadczyło o tym, że właśnie tam stacjonowała jakaś jednostka wojskowa. Zapewne wszystko zostało wyniesione przez miejscowych złomiarzy. Można jednak znaleźć przeróżne malunki, graffiti, jedne dosyć ciekawe, inne zaś ciekawe były tylko dla malującego. Oprócz tego odbyła się tam niejedna impreza, wszędzie porozwalane śmieci, paczki po chipsach, pudełka po pizzy jak i butelki z przeróżnych trunków. No, ale co, gdzieś trzeba zrobić imprezę J.



09 sierpnia 2014

'Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie'

     Jedną z najbardziej znanych budowli we Włoszech jak i w Europie zdecydowanie jest Mediolańska Katedra Narodzin św. Marii (Duomo St. Maria Nascente di Milano). Jest to gotycka marmurowa katedra należąca do największych kościołów na świecie. W Europie większe od owej katedry są Bazylika św. Piotra (Watykan) i Katedra Najświętszej Marii Panny (Sewilla). Znajdziemy ją w samym sercu Mediolanu przy Placu Duomo (Piazza del Duomo).

     Mediolańska katedra to budowla pięcionawowa z transeptem mająca 157 m długości i 92 m szerokości. Na przecięciu głównej nawy z transeptem znajduje się ośmioboczna kopuła, zwieńczona 108 metrową wieżyczką ze słynną, złoconą figurą Madonny. Imponujące wrażenie katedra robi z zewnątrz, zdobi ją 2245 figur, 96 rzygaczy jak i 135 sterczyn. Siły rozporowe sklepienia nawy głównej przenoszą neogotyckie przypory, natomiast sklepienia naw bocznych spoczywają na 52 filarach. Wewnątrz katedry uwagę przykuwają ogromne witraże – jedne z największych witraży w Europie, niektóre pochodzą jeszcze z XV wieku.


     Na miejscu obecnej katedry znajdowała się wczesnochrześcijańska katedra Santa Maria Maggiore i nieco większa bazylika rzymska św. Ambrożego, wyświęcona później na kościół św. Tekli. Obie budowle pochodziły z IV wieku, były wielokrotnie burzone i ze zmianami odbudowywane.