25 czerwca 2014

'Wodna Wieża - Steampunkowa Restauracja w Pszczynie'

     Miasto Pszczyna może się pochwalić nietuzinkową restauracją. Na najwyższym poziomie 40-metrowej Wodnej Wieży znajduje się ‘Steampunk Restaurant’. Restauracja wystrojem przenosi do świata fantastyki naukowej. Jej wnętrze nawiązuje do epoki wiktoriańskiej widzianej oczami Juliusza Verne i Gerberta George’a Wells’a.


      Wodna Wieża wygląda jak wehikuł czasu, który przenosi nas w XIX wiek. Akcenty fantastyki naukowej wypełniają tam całą przestrzeń. Wszystko zostało zaprojektowane i ręcznie wykonane zgodnie z autorską koncepcją właściciela. Fotel przypominający krzesło dentystyczne z XIX wieku, ruchome trybiki zabudowane pod szklaną taflą stołowych blatów, lampy ze świecącymi spiralami, to efekt pasji i fascynacji steampunkiem wiernie odwzorowanym we wnętrzu Wodnej Wieży.
Nieprzeciętny lokal może swoim wyglądem zafascynować i tak się właśnie stało, byliśmy zdumieni wystrojem i wykonaniem wszystkich akcentów.

20 czerwca 2014

'Rzym i Piazza del Popolo'

     Plac ‘Piazza del Popolo’, czyli plac wszystkich ludzi to niewątpliwie jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Rzymie.


Tutaj swój bieg zaczynają starożytne Pola Marsowe oraz papieskie Wieczne Miasto z charakterystycznymi ulicami Via del Corso, Via Babuino i Via del la Ripetta. Plac del Popolo stanowi także początek ulicy Via del Corso, tutaj znajdują się dwa niemal identyczne kościoły, zaprojektowane przez Rainaldiego, a wzniesione przez Berniniego. Przypatrując się dokładniej dostrzeżemy, że ich fasady są bardzo podobne, jednak kopuły obydwu świątyń znacznie się od siebie różnią.
Kościół stojący po prawej stronie, Santa Maria dei Miracoli, wieńczy kopuła o podstawie ośmiokąta, zaś kościół Santa Maria dei Montesanto ma kopułę o podstawie dwunastokąta. Oba kościoły eksponują wizerunki Madonny uznawane za cudowne.


'Bergamo'

     Lecąc do Mediolanu jednym z docelowych lotnisk jest lotnisko w mieście Bergamo, tutaj właśnie lądowaliśmy i grzechem by było nie zwiedzić tego miasta.
Miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Lombardia, w prowincji Bergamo. Położone jest 50 kilometrów od stolicy regionu (Mediolan), u podnóża Alp. Bergamo dzieli się na dwa miasta:  Dolne Miasto (Citta Bassa) i górujące nad nim Górne Miasto (Citta Alta), otoczone 5 kilometrowym grubym murem, położone na szczycie wzgórza o wysokości 380 m n.p.m. Miasto otoczone jest licznymi wzniesieniami, a przy dobrej pogodzie możemy zauważyć pokryte śniegiem szczyty Alp.


   Bergamo znajduje się w miejscu starożytnego miasta Bergomorum, założonego przez celtyckie plemię Cenomanów. W 46 r. p.n.e. zostało przekształcone w rzymskie osiedle. Liczyło wówczas około 10 tysięcy mieszkańców w szczytowym okresie swojego rozwoju. Stanowiło ważny przystanek na drodze wojskowej między Friuli oraz Recją. Od VI wieku stanowiło siedzibę jednego z najważniejszych księstw północnych Włoch, razem z Brescią, Trydentem oraz Cividale. W 816 roku Karol Wielki podbił Lombardię. Od czasów XI wieku Bergamo stanowiło samodzielną jednostkę, stanowiącą część Ligi Lombardzkiej.

04 czerwca 2014

'Postcrossing - na czym to polega?'


     Nie wiem czy znacie stronę postcrossing.com, jeśli nie to właśnie w tym poście dowiecie się, co to takiego jest i na czym to polega J

     Na początek może coś na temat samej strony.
Postcrossing jest portalem społecznościowym, który swoim zarejestrowanym członkom umożliwia wysyłanie i otrzymywanie pocztówek z całego świata. Strona prowadzona jest w języku angielskim. Z reguły pocztówki również wypisywane są w tym języku, chyba, że odbiorca zadeklarował znajomość innego języka i chce, aby w takim właśnie języku wypisywać pocztówki. Projekt zakłada, że za każdą wysłaną i zarejestrowaną pocztówkę użytkownik otrzymuję kartkę od kogoś innego.

Jak działa ten portal?:

Głównym założeniem jest to, że jeśli jeden z zarejestrowanych użytkowników wyślę pocztówkę, w zamian dostanie, co najmniej jedną wysłaną do niego przez losowego użytkownika z dowolnego miejsca na świecie.
Zakładamy sobie swoje konto i już możemy zacząć zabawę. Aby zrobić pierwszy krok, należy poprosić o możliwość wysłania kartki klikając ‘send a postcard’ następnie pojawia się kolejna podstrona, na której możemy losować. Klikamy ‘request’ wówczas strona wyświetla i jednocześnie wysyła e-mail z adresem innego użytkownika oraz z numerem identyfikacyjnym pocztówki ‘postcard ID’ przykładowo wygląda to tak: PL – 8698532 (te liczby są przypadkowe, wymyślone w tym momencie przeze mnie). Ten numer jest indywidualny i pozwala na odnalezienie w systemie. Ważne jest to, aby właśnie owe ID wpisać na pocztówkę, bez tego osoba, która otrzyma pocztówkę nie będzie mogła jej zarejestrować. Następnie należy wysłać pocztówkę na podany adres i oczekiwać na dostarczenie. Koszt wysłania pocztówki na Poczcie Polskiej to: priorytet 5.20zł, zwykły 5zł, więc bardziej opłaca się wysłać priorytetem, w jakimś stopniu przyśpiesza to nasze oczekiwanie. Kiedy pocztówka dotrze do celu, osoba, która otrzymała pocztówkę wpisuje podane ID w zakładce ‘register a postcars’ i otrzymujemy informację, że nasza pocztówka dotarła. W tym momencie dostajemy możliwość wysłania kolejnej pocztówki. Na samym początku możemy maksymalnie wysłać pięć pocztówek, z czasem, po większej ilości wysłania pocztówek dostajemy większy limit. W przypadku, kiedy nasza pocztówka zostanie zarejestrowana, ktoś na świecie nas wylosuje, o tym, z jakiego kraju dostaniemy pocztówkę przekonamy się po jej przybyciu. I sytuacja się powtarza, jeśli np. dostaniemy pocztówkę z Włoch, podane ID będzie na początku mieć IT, np. Niemcy będzie to DE, stany US i każdy inny kraj ma swój skrót. Wpisujemy podane ID i pocztówka już jest zarejestrowana.
System pozwala danym dwóm członkom wymienić się kartkami tylko raz. Domyślnie losuję się adresy osób pochodzących z innych krajów niż własny, jednak możemy zmienić ustawienia i mieć możliwość wysyłania również do swojego kraju.

     Jak dla mnie bardzo ciekawa zabawa, zawsze można poznać jakiś kraj chociażby tylko na pocztówce. Każdy na swoim profilu może napisać, jakie by chciał otrzymywać pocztówki. Czy to ma być widok z miasta, zwierzęta czy całkiem coś innego. Ja preferuję widokówki z miast bądź kraju, z którego dana osoba pochodzi.

Poniżej pokażę Wam kilka pocztówek, które otrzymałem. Jednak nie wszystkie, bo tych zdjęć byłoby strasznie dużo J
Chętnych do zabawy zapraszam na www.postcrossing.com